Uživatel nepřihlášen
Herní odboj
RSS kanál blogu
Píše: BlackSheepCZ - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Herní odboj

PS4 Uncharted: Drake's Fortune

Čtvrtek 7.4.2016 10:01 - Autor: BlackSheepCZ
To se mi líbí

PS4 Uncharted: Drake's FortuneUncharted je jednou z hlavních PlayStation exkluzivních sérií od Santa Monického herního studia Naughty Dog, a tak jsem oznámení jeho remasterované edice přijal s povděkem. Remasterovali se rovnou všechny tři díly a já se v tomto článku zaměřím na ten první. Zcela otevřeně přiznávám, že se mi móda remasterů opravdu líbí.

Všechny hry co vyšli na PlayStation 3 (případně na PlayStation 2) jsem opravdu nehrál a myslím že určitě nebudu sám. Proto jsem za každý remaster do sbírky rád. Uncharted ale patří do jiné kategorie. Ten jsem hrál již na PlayStationu 3 ale v mé sbírce her pro PlayStation 4 prostě nesmí chybět. Hledání bájného pokladu je téma, které si vždy najde své fanoušky, dobrodruhy, kteří se rádi prodírají kobkami, navštěvují exotická místa a riskují svůj život, tedy alespdoň na obrazovkách svých televizí. Podobné hry totiž vypadají velmi lákavě, zvláště pokud je toto téma zpracované pěkně vtipně a s nadsázkou, což se Naughty Dog opravdu daří.

Indiana Jones, nebo Lara Croft?

Už při letmém pohledu na Nathana Drakea si řada z nás patrně vzpomene na starého známého Indiana Jonese, případně nám hráčům asi mnohem bližší a také půvabnější Laru Croft. Inspirace je tedy poměrně jasná, a nemá smysl jí zapírat. Člověka může mrzet jen to, že Indiana Jones nedostal podobně povedenou moderní a zábavnou hru.
Celý příběh začíná na moři, na malém člunu, po tom co z hlubin moře vytáhneme rakev známého piráta a cestovatele Sira Francise Drakea. V rakvi nalezneme malou pokladničku ve které se skrývá Francisův deník. V deníku ale chybí to nejdůležitější, poslední stránka, na které byla malá mapka s polohou bájného města. V prvním díle totiž nebudeme hledat nic menšího než samotné bájné El Dorado. Nathan Drake se proto vydává po stopách svého předka a bájné město hledá podle indicií v deníku.

Jednoduchý příběh

Příběh prvního dílu není kdo ví jak složitý a mezi literární skvosty se pravděpodobně nezapíše. Pro účely této hry je ale naprosto dostačující a skvěle zapadá do tohoto žánru. Je zábavný a zajímavý, ideálně naroubovaný na až trochu moc akční adventuru. Dokonce bych řekl, že jde spíše o akční střílečku viděnou z pohledu třetí osoby s prvky adventury.
Upřímně bych si více přál větší množství dialogů a hádanek, více příběhu než střílení. No uznejte sami, hledáme poklad a přitom postřílíme okolo osmi set nepřátel. Ano opravdu, hra na to má dokonce počítadlo, který můj trochu divný dojem jen potvrdilo. Přišlo mi, že jsem většinu herního času strávil právě střílením a to u tohoto typu hry není dobře.

Hra mi přišla tak trochu staromódní, ale jakmile si na to zvyknete a smíříte se s tím, budete si hru užívat. Střílení mi u remasteru nevadilo tolik jako u původní hry. Systém krytí ale stále není dokonalý a dočkal jsem se i podobně divné situace jako u původní hry. Moderní hry už mají tento systém vyladěný. Jde ale o zvyk a většina soubojů mě nakonec bavila.

Dostatečný arzenál

Počet různých druhů zbraní je vcelku omezený, ale plně postačuje. Nakonec jsem nejčastěji využíval oblíbené Akčko a obyčejnou pistoli. Ta je opravdu přesná, a tak pro vás headshoty nebudou problém. Nathan sebou nenosí celou zbrojnici. Unese jenom to, co by pravděpodobně unesl i ve skutečnosti, a tak má jen jednu pistoli a na zádech jednu větší zbraň, jako je třeba známe AK-47. Navíc se umí poměrně obstojně prát a tak se kromě střílení můžeme těšit také na opravdu pěkně vypadající souboje muže proti muži. Tuto vlastnost přitom budeme využívat opravdu často, tak že nepůjde jenom o nějakou otravnou mini hru v podobě hospodské rvačky. Musíte si ale dávat velký pozor do koho se pouštíte. Silnější jednotky vás šetřit nebudou.
Uncharted se chová tak trochu jako 3D plošinovka. Cesta k cíli totiž není ani trochu jednoduchá, a tak budeme zběsile skákat z kamene na kámen, ze sloupu na sloup, šplhat a přelézat dokud nepřekonáme všechny přírodní překážky. Je to už taková klasika u tohoto stylu hry. Zde reálnost nečekejte. Nathan se hravě udrží na konečcích prstů a skokem překonává velké vzdálenosti. S tím jsem měl trochu problém, špatně se mi odhadovalo kam ještě doskočí a kam už ne. Vzdálenost se přizpůsobovala podle navržení lokace. Některé záchytné plochy jsou vyznačeny, jiné ne. Bylo by lepší kdyby to fungovalo více logicky a intuitivně. Aby hráč získal odhad a nepotřeboval bíle vyznačené plochy.

Hádanky a hlavolamy

Na své cestě budete muset řešit různé hádanky a hlavolamy, některé zcela primitivní a jiné zase poměrně záludné. Nečekejte ale žádné ostudné minihry, které se často ani do samotného příběhu a prostředí nehodí. Vše v Uncharted vypadá zcela přirozeně, vše zapadá do příběhu a prostředí. V řešení samotných hádanek by Vám měl pomáhat deník Sira Francise Drakea, ale může se samozřejmě stát, že se zaseknete i tak.Třeba nepochopíte pointu, něco přehlédnete. Hádanky se přitom nedají přeskočit - většinou přitom slouží k otevření tajného vchodu, a tak nad nimi můžete strávit spoustu času.
Já jsem se zasekl jenom u jedné hádanky s otočnými sochami, kde jsem strávil spoustu času jenom kvůli své nepozornosti. Pak člověk kouká do zápisníku znovu a znovu a říká si, o co tady jde, však to mám správně. Bohužel i po letech jsem se zasekl na tom samém místě. Přitom řešení hádanky je naprosto jednoduché, stačí dávat pozor a nebýt slepý jako já. Ve hře bych uvítal více hádanek, přeci jenom střílení si užijeme v mnoha jiných hrách. Trochu mě mrzelo že se hra odehrává jenom v jednom trochu monotónním prostředí, tedy v džungli a nakonec mi přišla i docela krátká. Je to hra na jeden víkend, pak se můžete pustit buď do druhého dílu a nebo si hru dát na vyšší úroveň a vysbírat si postupně platinovou trofej.

Parádní PlayStation 4 grafika

Grafický remaster se podle mě opravdu povedl. Rozdíl v grafice je dechberoucí a navíc hra běží ve FullHD a 60 snímcích za vteřinu. Je tedy dokonale plynulá. Změnilo se přitom prakticky vše. Nejdříve si všimnete parádních detailů vegetace, kvalitních textur budov a vůbec všeho co ve hře je. A co se mi osobně nejvíc líbí je nové nasvícení a dohled.
Hra vypadá moderně a PlayStation 4 se za ní rozhodně nemusí stydět. Jen obličeje postav mi přišli trochu kreslené a stylizované. Jde ale o zvyk. Rozhodně se nedá říct, že by vypadali špatně. Ostatní remastery by se zde mohli učit.

Závěr

U Drake´s Fortune Remasteru jsem si pěkně zavzpomínal na první díl, který jsem měl kdysi dávno jen půjčený od kamaráda. Nyní mám hru ve své sbírce, pěkně v klidu jsem si ji užil a jsem spokojen. Na hře sice je vidět - nebo spíše cítit, že byla vytvořena tak trochu ve starém stylu. Je zde zbytečně moc přestřelek, stovky nepřátel a tak během hledání pokladu vlastně zažijete takovou malou válku. Co se ale dá dělat, hra je skvělá a určitě si ji za čas zahraji znova.

Recenzovaná verze: PlayStation 4 / Screenschoty: Vlastní / 1x dohráno

Uncharted: The Nathan Drake Collection na PS4 Hodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Uncharted: The Nathan Drake Collection
» Více o hře
Líbí se mi
  • Skvěle vylepšená grafika
  • České titulky
  • Přepracované chování zbraní
  • Jednoduchý, ale příjemný příběh
  • Herní doba tak akorát
Vadí mi
  • Moc velká jatka, taková válečná hra
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 5 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
Uncharted: The Nathan Drake Collection na PS4Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry Uncharted: The Nathan Drake Collection Screenshot ze hry Uncharted: The Nathan Drake Collection Screenshot ze hry Uncharted: The Nathan Drake Collection Screenshot ze hry Uncharted: The Nathan Drake Collection Screenshot ze hry Uncharted: The Nathan Drake Collection Screenshot ze hry Uncharted: The Nathan Drake Collection Screenshot ze hry Uncharted: The Nathan Drake Collection Screenshot ze hry Uncharted: The Nathan Drake Collection
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku PS4 Uncharted: Drake's Fortune
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
BlackSheepCZ    Jsem se nechal nachytat. Mythix! :) Jinak máš pravdu kratší odstavce se lépe čtou. Trochu jsem to proházel.BlackSheepCZblacksheepcz47838    10.4.2016 10:09 BlackSheepCZ

@ odpověď na komentář od Honzas4400:Jsem se nechal nachytat. Mythix! :) Jinak máš pravdu kratší odstavce se lépe čtou. Trochu jsem to proházel.

Honzas4400 napsal:Tak hlavně když se to dá číst. S Mythix asi nelze jinak, než souhlasit (až na to jedno přebytečný slovo ve výpisu překlepů) , jenom bych třeba za mě dodal: odstavce. Z celkem 8 odstavců, který tam aktuálně máš, by šlo úplně v pohodě udělat tak 13 odstavců (samozřejmě v závislosti na samotný délce textu, kterej přeci jenom taky mohl - a nemusel - bejt delší) a vypadalo a četlo by se to prostě líp. :)

Honzas4400 člen redakce   1x   Tak hlavně když se to dá číst. S Mythix asi nelze jinak, než souhlasit (až na to jedno přebytečný slovo ve výpisu překlepů) , jenom bych třeba za mě dodal: odstavce. Z celkem 8 odstavců, který tam aktuálně máš, by šlo úplně v pohodě udělat tak 13 odstavců (samozřejmě v závislosti na samotný délce textu, kterej přeci jenom taky mohl - a nemusel - bejt delší) a vypadalo a četlo by se to prostě líp. :)Honzas4400honzas4400274    9.4.2016 22:03 Honzas4400

Tak hlavně když se to dá číst. S Mythix asi nelze jinak, než souhlasit (až na to jedno přebytečný slovo ve výpisu překlepů) , jenom bych třeba za mě dodal: odstavce. Z celkem 8 odstavců, který tam aktuálně máš, by šlo úplně v pohodě udělat tak 13 odstavců (samozřejmě v závislosti na samotný délce textu, kterej přeci jenom taky mohl - a nemusel - bejt delší) a vypadalo a četlo by se to prostě líp. :)

BlackSheepCZ    Mythix: Díky, takové začátečnické chyby, hrůza. To je tak když už si člověk věří, po třetí to přepisuje a když to pak čte tak paměť dělá svoje a čte to co tam mělo být a ne to co tam je. Kdyby tě zajímaly další recenze, dříve jsem tu vystupoval pod přezdívkou Raccon [ odkaz ] . Dlouho jsem nepsal, tak se do toho pomalu dostávám zpátky. Každopádně recenze z PS4 budou tady na tom webu. Stejnou přezdívku mám totiž na PSN a ta mi už zůstane.BlackSheepCZblacksheepcz47838    9.4.2016 10:11 BlackSheepCZ

Mythix: Díky, takové začátečnické chyby, hrůza. To je tak když už si člověk věří, po třetí to přepisuje a když to pak čte tak paměť dělá svoje a čte to co tam mělo být a ne to co tam je. Kdyby tě zajímaly další recenze, dříve jsem tu vystupoval pod přezdívkou Raccon [ odkaz ] . Dlouho jsem nepsal, tak se do toho pomalu dostávám zpátky. Každopádně recenze z PS4 budou tady na tom webu. Stejnou přezdívku mám totiž na PSN a ta mi už zůstane.

Mythix   1x   Ahoj ve tvé recenzi ti chybí hodně interpunkčních znamének. Máš tam i další chyby: Uncharted ale pratří, ryskují, zpracováné, akřní, přizpůsobala, přimitivní, dechberoucí atd. Stejně jako to bylo doporučeno mě, napíšu to i tobě. Napiš si to nejdříve ve wordu, zkontroluj chyby, třikrát si to po sobě přečti a pak to vydej :) Nepíšu, že ta recenze je špatná, ale pak to nepůsobí s chibami (napsáno tak schválně) dobře :) Na Uncharted 4 jsem byla moc zvědavá a je skvělé znát názor hráče než magazínů. Snad si jej brzo zahraji :)Mythixmythix30055    9.4.2016 07:23 Mythix

Ahoj ve tvé recenzi ti chybí hodně interpunkčních znamének. Máš tam i další chyby: Uncharted ale pratří, ryskují, zpracováné, akřní, přizpůsobala, přimitivní, dechberoucí atd. Stejně jako to bylo doporučeno mě, napíšu to i tobě. Napiš si to nejdříve ve wordu, zkontroluj chyby, třikrát si to po sobě přečti a pak to vydej :) Nepíšu, že ta recenze je špatná, ale pak to nepůsobí s chibami (napsáno tak schválně) dobře :) Na Uncharted 4 jsem byla moc zvědavá a je skvělé znát názor hráče než magazínů. Snad si jej brzo zahraji :)

BlackSheepCZ    Díky, chvilku mi trvalo než jsem to uviděl. :)BlackSheepCZblacksheepcz47838    7.4.2016 14:59 BlackSheepCZ

Díky, chvilku mi trvalo než jsem to uviděl. :)

erazghûl   1x   máš překlik v nadpisuerazghûlerazghl34242    7.4.2016 12:47 erazghûl

máš překlik v nadpisu

O autorovi blogu

BlackSheepCZ
BlackSheepCZ
Muž, 31 let, Smíchov (Praha)

Hrám a hernímu hardwaru se aktivně věnuji již od roku 2002, kdy jsem se stal PC hráčem. Časem jsem hrál také na Xboxu 360 a PlayStationu 3, ale vždy to byl jen doplněk. Pravým konzolistou jsem se stal až s příchodem PlayStationu 4, kdy jsem přestal hrát na PC. Několik let jsem pracoval také v herním průmyslu ve společnosti Xzone (Gameexpres). Když nehraju, rád čtu knížky, poslouchám hudbu, píšu recenze, jsem s přáteli, nebo připravuju další bláznivý videoherní projekt.

Šéfredaktor
Založit herní BLOG

Spřátelené weby