Uživatel nepřihlášen
Herní odboj
RSS kanál blogu
Píše: BlackSheepCZ - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Herní odboj

PS4 Driveclub

Neděle 17.4.2016 10:05 - Autor: BlackSheepCZ
To se mi líbí

PS4 DriveclubDrive club měl jisté problémy již od samého začátku. Nejdříve byl velmi dlouho odkládán a pak, když už konečně vyšel, stihli ho zase poměrně nepříjemné problémy s připojováním na servery. K tomu všemu si ještě připočtěme dlouho slibovanou PS+ edici zdarma, která sice nakonec vyšla, ale až v době když už moc hráčů nezajímala a máme na pořádnou ostudu zaděláno.

Zapomeňme ale na chvilku na tuto špatnou pověst a podívejme se na to, jak se hra nakonec povedla. DriveClub jsou arkádové závody se skutečně povedeným jízdním modelem. Ne fakt! Jízdu s gamepadem si budete opravdu užívat! Přitom ucítíte rozdíl mezi jednotlivými automobily. Jinak vybírají zatáčky, mají jinou váhu, jiné těžiště. Poznáte rozdíl i mezi předním a zadním náhonem a přímo ucítíte rozdíl mezi velkou limuzínou BMW M5 a lehkým sporťákem Lotus Exige S.


Jízda přitom působí přirozeně a reálně. Dokonce i pomalé rozjezdy jsou normální a nemají typickou debilní roztřesenou kameru (jako měli některé díly série Need for Speed). Driveclub se bere jako arkáda docela vážně a to je jen dobře. Díky tomu se hra zařadí mezi ty lepší arkády. To se projevuje i v systému penalizací, když si například zkrátíte zatáčku, nebo narazíte do soupeře, hra vás bude trestat zpomalením vozu po dobu několika sekund.

KRITIZOVANÁ PENALIZACE JIŽ FUNGUJE TAK JAK MÁ

Tato funkce byla ze začátku velmi kritizovaná, ale myslím že se jí již povedlo vyladit tak, aby by vás systém nepenalizoval za chyby soupeřů. Zajímavá je také inteligence protivníků, která se přizpůsobuje tomu jak se vám v závodě vede. To ale neznamená, že jsou závody nějak lehké. Právě naopak. Hra poměrně úspěšně zajišťuje, aby jste se v závodech bavili. Funguje zde navíc systém sbírání hvězdiček, za které následně získáváte i většinu PSN trofejí.


Proto se budete snažit získat všechny a to i za vedlejší úkoly v závodě. Mezi ně bude patřit například, získání bodů za drift ve vybrané zatáčce, dosažení určitého času, dokončení závodu před určenými závodníky a tak podobně. Bohužel toto je jediným hnacím motorem hry. Driveclub nemá žádný přirozený postup, netěšíte se na supersporty nakonec. Zvyšuje se vám jen level čímž se zpřístupňují další auta a to je hrozná škoda. Závody jsou sice rozděleny do jednotlivých sérií, podobně jako v Gran Turismu, ale není to úplně ono.

ZÁVODNÍ HRA BEZ VLASTNÍ GARÁŽE A KUPOVÁNÍ AUT

V závodních hrách mám nejraději představu, že jsou automobily skutečně moje, že mám svou garáž, sbírku aut, na které jsem si vydělal, na které jsem si šetřil, které jsem si sám vybral. To bohužel v Driveclubu zcela chybí. Auta si sice postupně odemykáte spolu se zvyšujícím se levelem, ale nemáte ten pocit, že by vám auta skutečně patřila. K tomu se také vážou velmi skromné možnosti úprav vozů, které se omezují pouze na vytvoření několika skinů, které se pak na auta navléknou.


Vaše auto tedy nebude výjimečné, což je škoda zvláště proto, že hra klade velký důraz na kluby a sociální rozměr. Klub si můžete vytvořit vlastní, nebo se připojit do již existujícího. Jen že proč? Když se nemůžete pochlubit vlastním autem. Pro závodníky, kteří ale nemají rádi tuning, může být Driveclub ideální hrou.

PRVOTŘÍDNÍ GRAFIKA A EFEKTY POČASÍ

Nemohu ani opomenout úžasně zpracovanou vizuální podobu hry. Modely automobilů jsou vykresleny do neskutečných detailů a to včetně povedených interiérů. Stejně tak je parádně nastavené i nasvícení scény. Všimnete si například kapek deště na předním skle, které nejen že dopadají na sklo, ale také se adekvátně k tomu chovají, tedy podléhají také přetížení v zatáčkách a stékají tím směrem, kterým by stékat měly.


Stejně tak tratě a jejich okolí je plné dechberoucích detailů, na které si rychle zvyknete a budou vám v ostatních hrách, alespoň prozatím, chybět. Tratě jsou navíc zajímavé a různorodé, což je samozřejmě zcela zásadní vlastnost. Nedočkáme se sice oficiálních okruhů, ale to vůbec nevadí. Oficiální okruhy jsou ve spoustě dalších her. My se s Driveclubem podíváme na různé kontinenty, na opravdu pěkně vytvořené tratě plné detailů. Nakonec můžete si z na nich vytvořit opravdu parádní screenshoty pomocí integrovaného fotomódu. Možností nastavení a úprav je opravdu mnoho.

ZÁVODNÍ HRA BEZ POŘÁDNÉHO SOUNTRACKU

Mnohem horší to je ale se soundtrackem, tedy přesněji s hudebním doprovodem. Ten je dokonce v základu vypnutý a musíte si ho v menu sami zapnout. Když už se tedy o soundtracku dozvíte a skutečně si ho zapnete, s lítostí zjistíte, že je vypnutý z dobrého důvodu. Za moc totiž nestojí. Chápejte v závodní hře! Navíc ve své době v jedné z mála závodních her na konzoli PlayStation 4 od Sony. To je něco co se nedá jen tak odpustit nebo přejít.


Hráčům nezbývá než si pustit třeba Spotify, sestavit si vlastní playlist písniček, které se k závodům hodí. No ale možnost pustit si k hraní hry třeba radio, nebo HiFi věž jsme měli vždy. Samotné zvuky automobilů jsou přitom vcelku povedené a dobře se poslouchají. Samozřejmě se také mění i se zvoleným pohledem kamery. Zvuky totiž byly nahrány pro každý pohled kamery zvlášť a to dokonce šestnácti mikrofony v okruhu 360 stupňů kolem vozu. Zvláštní pozornost se přitom věnovala výfukům, kde se u některých modelů objevili až čtyři mikrofony, pro ještě lepší pocit z jízdy.

VELMI BOHATÝ SEASON PASS

Většinou si u her DLC moc nevšímám, nekupuji Season Passy a všímám si jen základní hry. DriveClub ale patří mezi výjimky. Nejdříve jsem samozřejmě koupil základní hru. Ta je sama o sobě velmi rozsáhlá a bude výzvou získat všechny hvězdičky. Když se ale podíváte na obsah season passu, budete nadšení. Najdete v něm mnohem více závodů než v základní hře – což je skvělé, už v základu jich je mnoho.


Navíc spolu s tím to dostanete i větší množství vozů. Season Pass je navíc docela často ve slevě na PSN a tak není co řešit. Nepřehlédněte pak dodatek, nebo spíše datadisk s motorkami, kterému se budeme věnovat zase někdy příště. Driveclub se mi jako milovníkovi starších dílů Need for Speed a pořádných arkád obecně, opravdu líbí. Jde o bez nadsázky nádherně vypadající závodní arkádu, pro hráče kteří si chtějí prostě jen užít pocit z jízdy. Stejně tak pro ty, kteří si chtějí prohlížet nádherné modely automobilů, hlavně pak pokud mají rádi auta neupravená v jejich základní podobě.


Bohužel Driveclub má i několik zcela zásadních a neodpustitelných nedostatků, jako je již zmíněný soundtrack a samotný systém získávání automobilů. Toto mi prostě nesedí a hodně mi chybí pocit kupování automobilů za ušetřené peníze. Stejně tak úpravy automobilů, nějaká ta personalizace. Auto pak totiž není moje, když si ho nemůžu koupit, nemám ho v garáži a nemůžu si ho upravit. Pak prostě nevidím přínos klubů a celé sociální roviny hry. V tomto ohledu se hra podle mě nepovedla. Povedl se ale naproti tomu jízdní model, který je opravdu zábavný a bezkonkurenční grafika, což hru docela vykupuje. Jen ta motivace se do ní znovu vracet, nějak časem mizí. Sice Vás budou lákat nová auta, ale nakonec… je to jen víc téhož.

DriveClub na PS4 Hodnocení hry
Skóre hry 7 7/10
DriveClub
» Více o hře
Líbí se mi
  • Nádherná grafika
  • Detaily vozů a prostředí
  • Jízdní model a pocit s řízení
  • Výběr automobilů
  • Bohatý Season pass
Vadí mi
  • Chybějící garáž a nákup vozů
  • Po čase omrzí
  • Chybí motivace se ke hře vracet
Verdikt: Bohužel Driveclub má i několik zcela zásadních a neodpustitelných nedostatků, jako je již zmíněný soundtrack a samotný systém získávání automobilů. Toto mi prostě nesedí a hodně mi chybí pocit kupování automobilů za ušetřené peníze. Stejně tak úpravy automobilů, nějaká ta personalizace. Auto pak totiž není moje, když si ho nemůžu koupit, nemám ho v garáži a nemůžu si ho upravit. Pak prostě nevidím přínos klubů a celé sociální roviny hry. V tomto ohledu se hra podle mě nepovedla. Povedl se ale naproti tomu jízdní model, který je opravdu zábavný a bezkonkurenční grafika, což hru docela vykupuje. Jen ta motivace se do ní znovu vracet, nějak časem mizí. Sice Vás budou lákat nová auta, ale nakonec… je to jen víc téhož.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 7 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
DriveClub na PS4Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry DriveClub Screenshot ze hry DriveClub Screenshot ze hry DriveClub Screenshot ze hry DriveClub Screenshot ze hry DriveClub Screenshot ze hry DriveClub Screenshot ze hry DriveClub Screenshot ze hry DriveClub
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku PS4 Driveclub
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
BlackSheepCZ    Draper: Fakt? Tak to jsem nevěděl. I když ono je na tom těžké právě to, dostat plný počet. Jinak pohoda. :)BlackSheepCZblacksheepcz47838    4.5.2016 12:16 BlackSheepCZ

Draper: Fakt? Tak to jsem nevěděl. I když ono je na tom těžké právě to, dostat plný počet. Jinak pohoda. :)

Draper    Tak dá se tam nastavit jednodušší obtížnost za kterou dostáváte jen stříbrné hvězdyDraperdraper18948    4.5.2016 10:37 Draper

Tak dá se tam nastavit jednodušší obtížnost za kterou dostáváte jen stříbrné hvězdyKomentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

BlackSheepCZ   2x   Jj přesně. Některé závody jsem musel opakovat milionkrat. Stačí špatně zabrzdit a casovka je pryč. Vynuceni jednoho konkrétního auta je taky hrůza. Na jednu stranu je to výzva ale klidne bych si ji odpustil. Škoda že na ps4 neni forza horizon 2.BlackSheepCZblacksheepcz47838    18.4.2016 20:55 BlackSheepCZ

@ odpověď na komentář od T-800:Jj přesně. Některé závody jsem musel opakovat milionkrat. Stačí špatně zabrzdit a casovka je pryč. Vynuceni jednoho konkrétního auta je taky hrůza. Na jednu stranu je to výzva ale klidne bych si ji odpustil. Škoda že na ps4 neni forza horizon 2.

T-800 napsal:Poměrně s recenzí souhlasím. Také mi moc nesedí způsob odemykání vozů. Co mě nejvíce štve je, když na daný závod je třeba pevně dané jen jedno auto, přesto závodíte proti vícero druhům značek. V driveclubu jsou auta, která mi vyloženě nesedí a vadí mi, když jsem nucen s nimi jezdit. Třeba konkrétně Ariel Atom je v kombinaci s deštěm pro mě naprosto neovladatelné vozidlo. V tomhle mi naposled velmi sedla Forza 4, kde jsem si v určité kategorii koupil, co chtěl a s tím jezdil dokud mě to auto neomrzelo.
Driveclub dokáže pořádně bavit, ale umí být i frustrující. Ta hra kolikrát není vůbec lehká a chyby v závodech prostě neodpouští. Chybí mi tam jako je ve Forze tlačítko pro přetočení zpět. Opakovat celé závody kvůli tomu, že mi před koncem trochu ujel zadek v zatáčce a hned mě všichni předjeli mi připadá fakt na palici. A o časovkách se mi ani moc mluvit nechce, jelikož z toho jsem vždy na nervy. Ta hra vyloženě vyžaduje absolutně dokonalou jízdu pro splnění všech tří hvězdiček. Jakmile člověk podělá sebemenší detail v jízdě, tak je nemožný dojet v nejrychlejším čase.
Taky by tam nemuseli furt cpát déšť. Ono se na to hezky kouká, ale po čase to začne lézt krkem, když je to nacpané skoro v každém závodě.

T-800   1x   Poměrně s recenzí souhlasím. Také mi moc nesedí způsob odemykání vozů. Co mě nejvíce štve je, když na daný závod je třeba pevně dané jen jedno auto, přesto závodíte proti vícero druhům značek. V driveclubu jsou auta, která mi vyloženě nesedí a vadí mi, když jsem nucen s nimi jezdit. Třeba konkrétně Ariel Atom je v kombinaci s deštěm pro mě naprosto neovladatelné vozidlo. V tomhle mi naposled velmi sedla Forza 4, kde jsem si v určité kategorii koupil, co chtěl a s tím jezdil dokud mě to auto neomrzelo.
Driveclub dokáže pořádně bavit, ale umí být i frustrující. Ta hra kolikrát není vůbec lehká a chyby v závodech prostě neodpouští. Chybí mi tam jako je ve Forze tlačítko pro přetočení zpět. Opakovat celé závody kvůli tomu, že mi před koncem trochu ujel zadek v zatáčce a hned mě všichni předjeli mi připadá fakt na palici. A o časovkách se mi ani moc mluvit nechce, jelikož z toho jsem vždy na nervy. Ta hra vyloženě vyžaduje absolutně dokonalou jízdu pro splnění všech tří hvězdiček. Jakmile člověk podělá sebemenší detail v jízdě, tak je nemožný dojet v nejrychlejším čase.
Taky by tam nemuseli furt cpát déšť. Ono se na to hezky kouká, ale po čase to začne lézt krkem, když je to nacpané skoro v každém závodě.
T-800t-80029649
    17.4.2016 21:57
T-800

Poměrně s recenzí souhlasím. Také mi moc nesedí způsob odemykání vozů. Co mě nejvíce štve je, když na daný závod je třeba pevně dané jen jedno auto, přesto závodíte proti vícero druhům značek. V driveclubu jsou auta, která mi vyloženě nesedí a vadí mi, když jsem nucen s nimi jezdit. Třeba konkrétně Ariel Atom je v kombinaci s deštěm pro mě naprosto neovladatelné vozidlo. V tomhle mi naposled velmi sedla Forza 4, kde jsem si v určité kategorii koupil, co chtěl a s tím jezdil dokud mě to auto neomrzelo.
Driveclub dokáže pořádně bavit, ale umí být i frustrující. Ta hra kolikrát není vůbec lehká a chyby v závodech prostě neodpouští. Chybí mi tam jako je ve Forze tlačítko pro přetočení zpět. Opakovat celé závody kvůli tomu, že mi před koncem trochu ujel zadek v zatáčce a hned mě všichni předjeli mi připadá fakt na palici. A o časovkách se mi ani moc mluvit nechce, jelikož z toho jsem vždy na nervy. Ta hra vyloženě vyžaduje absolutně dokonalou jízdu pro splnění všech tří hvězdiček. Jakmile člověk podělá sebemenší detail v jízdě, tak je nemožný dojet v nejrychlejším čase.
Taky by tam nemuseli furt cpát déšť. Ono se na to hezky kouká, ale po čase to začne lézt krkem, když je to nacpané skoro v každém závodě.

O autorovi blogu

BlackSheepCZ
BlackSheepCZ
Muž, 31 let, Smíchov (Praha)

Hrám a hernímu hardwaru se aktivně věnuji již od roku 2002, kdy jsem se stal PC hráčem. Časem jsem hrál také na Xboxu 360 a PlayStationu 3, ale vždy to byl jen doplněk. Pravým konzolistou jsem se stal až s příchodem PlayStationu 4, kdy jsem přestal hrát na PC. Několik let jsem pracoval také v herním průmyslu ve společnosti Xzone (Gameexpres). Když nehraju, rád čtu knížky, poslouchám hudbu, píšu recenze, jsem s přáteli, nebo připravuju další bláznivý videoherní projekt.

Šéfredaktor
Založit herní BLOG

Spřátelené weby