Uživatel nepřihlášen
Herní odboj
RSS kanál blogu
Píše: BlackSheepCZ - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Herní odboj

PS4 Ratchet & Clank

Čtvrtek 1.12.2016 15:38 - Autor: BlackSheepCZ
To se mi líbí

PS4 Ratchet & ClankHra jako je Ratchet & Clank mi na konzoli Sony PlayStation 4 docela dlouho chyběla. Sony se zaměřovala spíše na temné japonské hry pro hardcore hráče a na vtipné rodinné hry, tak trochu kašlala. Chtělo to jednoduchou, barevnou a vtipnou 3D skákačku, u které by se člověk prostě jen bavil a mohl jí hrát i s dalšími členy rodiny, aniž by monitor znečistil kýbl krve a větší množství kusů lidských těl.

Prostě pohoda, klídek. Ratchet je už na první pohled určen spíše pro mladší publiku. Přes to, už když jsem ho viděl na prvním videu, věděl jsem, že ho musím alespoň zkusit. Série Ratchet & Clank je exkluzivní stálicí u Sony už od roku 2002, kdy vyšel první díl na stařičkou konzoli Sony PlayStation 2. Nyní jsme se dočkali nového začátku, jakéhosi restartu.


Nejde přitom ani o pouhý remaster, ani o zcela jinou hru. Jde o jistou reimaginaci, o zcela nové ztvárnění původní hry. Nového Ratcheta si vzali na starost opět vývojáři z Insomniac Games, který kromě této série mají na svědomí také Spyro The Dragon, sérii Resistance, nebo z trochu modernějších her Sunset Overdrive pro konkurenční platformu Xbox One.

Reimaginace hry z PlayStationu 2

Příběh byl také přepracován a doplněn. Začínáme tím, že se seznámíme s kapitánem Quarkem, který vypadá jako typický hrdina. Ten se ale k našemu překvapení nachází ve vězení a svým vlastním stylem začíná vyprávět příběh o tom, jak se za mříže vlastně dostal. Tím se dostáváme na samotný začátek našeho dobrodružství.


snem je stát se Strážcem galaxie. Přihlásí se, projde testy, ale přesto není přijat kvůli své minulosti. Smutný se tedy vrátí domů, ale zanedlouho se setká s malým nepovedeným robůtkem Clankem, který uprchl před jistým zničením. Stanou se přáteli, protože proč ne. A pustí se do záchrany vesmíru na vlastní pěst.

Akce se smyslem pro humor

Nic složitějšího od příběhu nečekejte, tady půjde hlavně o situační komedii s nepřeberným množstvím vtipných hlášek a situací. Hra se opravdu snaží o filmový zážitek, což umocňují širokoúhlé pruhy na obrazovce, jakmile dojde na příběhový filmeček. Já obecně pruhy nemám rád, tak že bych se bez nich určitě obešel, přeci jenom naprostá většina lidí má v obýváku televize s formátem 16:6, které také konzole podporuje a tak není třeba cpát do her jiný formát.


Jelikož jde o vesmírné dobrodružství, budeme s Ratchetem navštěvovat různá zákoutí galaxie, rozličné planety a zajímavá místa, která oživují hratelnost. Podíváme se na skvěle ztvárněnou písečnou platnetu Veldin, základnu Deplanetiser, studenou Batalii, moderní Kerwan a další zajímavá místa.

Velmi povedené planety a další místa

Všechna místa ve hře vypadají parádně a jejich střídání je velmi příjemné. Na každé planetě přitom najdeme hlavní úkol a také úkoly vedlejší, potřebné k získání platinové trofeje. Na planety se přitom můžete vracet s novým vybavením a tak se dostat i do dosud nepřístupných oblastí.


Různých vychytávek a hlavně pak zbraní bude nespočet. Clank nám například pomůže s pohybem po mapě. Má totiž vrtulku a tak s ním na zádech budete překonávat rokle a propasti. A pak když se vylepší, no na to si radši vyzkoušejte na vlastní kůži. V arzenálu zbraní pak najdeme tak šílené věci jako Speepinátor, který z nepřátel udělá bezbranné ovce (ne obrazně, opravdu se promění na skutečné ovce), nebo třeba Pixelizer po jehož zásahu se nepřátelé změní v pixely, respektive ve svou pixelovou podobiznu.

Velká porce zbraní, s množstvím zábavných modifikací

Zbraní je ve hře spousta a každá z nich je dobrá proti určitým typům jednotek. Všechny zbraně jsou přitom vtipné a jedinečné. Všechny zbraně se přitom dají vylepšovat a získávat různé bonusy. Nebudete si tedy pouze a jenom odemykat další a další kousky. Budete se těšit na další a další vylepšení vaší zbraně a nakonec zjistíte, že Vás baví vylepšovat i zbraň, která vás v základním stavu vůbec nebavila.


Velký arzenál zbraní přitom využijete hlavně při soubojích s bossy, kde vystřílíte vše, co u sebe máte. Samostatnou kapitolou je pak závěrečný boss fight, který po poměrně hladkém průchodu hrou působí trochu divně. Je totiž opravdu těžký a bohužel i až moc dlouhý. Nemám nic proti těžkým hrám, ale tak nějak vyžaduji určitou souvislost, a kdyby ve hře obtížnost aspoň gradovala, pochopil bych to spíše, než když po lehké hře přijde na úplném konci zapeklitě těžký boss fight, který má až moc opakujících se fází. Ale aspoň na něj budu dlouze vzpomínat.

Hratelnost je svižná, zábavná a velmi barevná

Nic to nekazí na velmi povedené a svižné hratelnosti. Herní doba se přitom vyšplhala na slušných deset, ale možná spíš dvanáct hodin čiré zábavy a skvělých hlášek. Najdou se i jisté nedokonalosti, jako při podivném ovládání lodě, kdy bylo stejnou výzvou udržet loď ve vzduchu, jako pochopit o co v misi jde. Ale to je výjimečná situace. Naopak příjemným překvapením byly třeba závody na hoverboardu, které hru obohatili o další prvek. Člověk si tak na chvilku odpočine od běžných misí.


Celkově se tvůrci z Insomniac Games snaží měnit a střídat herní náplň a prostředí tak, abychom nespadli do stereotypu a bavili se od začátku do konce. A musím uznat, že se jim to i dost daří. Stačí jenom překonat předsudek, že jde o hru pro děti.

Grafika je perfektní a dokonale se hodí k typu hry

Co nemohu opomenout je nádherná grafika nového Ratcheta. Jak jsem již psal, nejde o remaster, nejsou tu jen lepší textury, nasvícení a rozlišení. Hra je přepracována od základu a výsledek je prostě nádherný. Ratchet & Clank je veselá barevná hra s opravdu působivou grafikou plnou efektů. A když začnete bojovat, opravdu vše lítá vzduchem v divokém víru. Hraje přitom perfektně zvládnuta jak technicky, kdy běží naprosto svižně a plynule, tak co se týče stylizace.


Hra vypadá jako animák od pixaru a skvěle koresponduje se stejnojmenným filmem. Vždycky jsem se těšil, že hry tohoto stylu budou vypadat takhle dobře, a konečně je tomu tak. Nemám ke grafice žádných výhrad.  Jsem už jen zvědav na stejnojmenný film, který se ale podle dosavadních ohlasů nepovedl, tak jako tato hra. O tom si ale popovídáme zase příště.

Ratchet & Clank na PS4 Hodnocení hry
Skóre hry 8 8/10
Ratchet & Clank
» Více o hře
Líbí se mi
  • Skvělý humor
  • Nádherná grafika
  • Veselá hratelnost
Vadí mi
  • Chybí české titulky
  • Podivně těžký finální bossfight
Verdikt: Ratchet & Clank je velmi zajímavou a vtipnou 3D plošinovkou, nebo rovnou akční adventurou? Tvůrcům z Insomniac Games se povedlo oživit legendu z PlayStationu 2 a přivést ji na PlayStation 4. Užijí si ji tak s plnou parádou i hráči, kteří přešli z PC nebo Xbox 360ky. A že jich není zrovna málo. Sony dělá vše možné, aby nové hráče uvítala a zatáhla je do svých exkluzivit a Ratchet & Clank je dalším povedeným krokem. Škoda jen že trochu zapomněli na české titulky, což u hry pro mladší publikum dost zamrzí. Hra je dosti lineární a tak by to nebyl takový problém. Celkově jsem s Ratchetem spokojen, jakmile si člověk zvykne na poněkud jednodušší hratelnost 3d skákačky, bude se bavit až do samého konce.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 6 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
Ratchet & Clank na PS4Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry Ratchet & Clank Screenshot ze hry Ratchet & Clank Screenshot ze hry Ratchet & Clank Screenshot ze hry Ratchet & Clank Screenshot ze hry Ratchet & Clank
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku PS4 Ratchet & Clank
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
BlackSheepCZ    Já si to myslel už podle videí.BlackSheepCZblacksheepcz47838    13.12.2016 13:10 BlackSheepCZ

@ odpověď na komentář od Alfajk:Já si to myslel už podle videí.

Alfajk napsal:neni, je to jedna z nejhorsich launch her pro ps4, dost mozna ta nejhorsi

Alfajk    neni, je to jedna z nejhorsich launch her pro ps4, dost mozna ta nejhorsiAlfajkalfajk16671    13.12.2016 13:03 Alfajk

@ odpověď na komentář od BlackSheepCZ:neni, je to jedna z nejhorsich launch her pro ps4, dost mozna ta nejhorsi

BlackSheepCZ napsal:Díky, Knacku jsme se nějak všichni snažili vyhnout. Je to dobré?

BlackSheepCZ    Díky, Knacku jsme se nějak všichni snažili vyhnout. Je to dobré?BlackSheepCZblacksheepcz47838    13.12.2016 12:58 BlackSheepCZ

@ odpověď na komentář od yesman:Díky, Knacku jsme se nějak všichni snažili vyhnout. Je to dobré?

yesman napsal:no hru si uziji jak dospeli tak deti :-) jinak clanek good
a ještě dodam k uvodu clanku ze v launchy ps4 vysel KNACK

BlackSheepCZ    Zkus to a uvidíš. Mě třeba tento nový Ratchet chytl až napodruhé. Nejdřív mi přišel moc dětský. Dal jsem si pauzu a pak to dohrál. :)BlackSheepCZblacksheepcz47838    13.12.2016 12:57 BlackSheepCZ

@ odpověď na komentář od Rascal:Zkus to a uvidíš. Mě třeba tento nový Ratchet chytl až napodruhé. Nejdřív mi přišel moc dětský. Dal jsem si pauzu a pak to dohrál. :)

Rascal napsal:K PS2 jsem dostal i nějakýho ratcheta, mylsíte že to stojí za hraní? hrál jsem prvních pár minut a přišlo mi to jako pro 8 letý děti.

yesman   2x   no hru si uziji jak dospeli tak deti :-) jinak clanek good
a ještě dodam k uvodu clanku ze v launchy ps4 vysel KNACK
yesmanyesman21065
    13.12.2016 12:45
yesman

no hru si uziji jak dospeli tak deti :-) jinak clanek good
a ještě dodam k uvodu clanku ze v launchy ps4 vysel KNACKKomentář byl autorem naposledy upraven 13.12.2016 12:53

Původní verze před úpravami:no hru si uziji jak dospeli tak deti :-) jinak clanek good

Alfajk   1x   vzdyt ty deti jsou taky cilovka, pribeh je vcelku o nicem, ale je to hezky barevny, bud te to bavi, nebo nebavi, urcite se nestane, aby te to zacalo bavit treba az po odehrani prvnich 5 misiAlfajkalfajk16671    13.12.2016 12:42 Alfajk

vzdyt ty deti jsou taky cilovka, pribeh je vcelku o nicem, ale je to hezky barevny, bud te to bavi, nebo nebavi, urcite se nestane, aby te to zacalo bavit treba az po odehrani prvnich 5 misi

Rascal   1x   K PS2 jsem dostal i nějakýho ratcheta, mylsíte že to stojí za hraní? hrál jsem prvních pár minut a přišlo mi to jako pro 8 letý děti.Rascalrascal7254    13.12.2016 12:31 Rascal

K PS2 jsem dostal i nějakýho ratcheta, mylsíte že to stojí za hraní? hrál jsem prvních pár minut a přišlo mi to jako pro 8 letý děti.

Alfajk   1x   vzdyt ten boss neni zase tak tezkej, umrel jsem u nej jen jednou, dokonce na nej myslim fungovali i ty disko koule, kdyz ses dobre trefilAlfajkalfajk16671    13.12.2016 07:21 Alfajk

vzdyt ten boss neni zase tak tezkej, umrel jsem u nej jen jednou, dokonce na nej myslim fungovali i ty disko koule, kdyz ses dobre trefil

foxxxer   1x   Do teď jsem to nedohrál skrz finálního bosse a bohužel už nemám PS2... Ale jelikož jsem dohrál všechny díly R&C, tak mám v plánu konzoli znovu koupit a konečně to dohrát :Dfoxxxerfoxxxer22844    12.12.2016 22:54 foxxxer

@ odpověď na komentář od vtap:Do teď jsem to nedohrál skrz finálního bosse a bohužel už nemám PS2... Ale jelikož jsem dohrál všechny díly R&C, tak mám v plánu konzoli znovu koupit a konečně to dohrát :DKomentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

vtap napsal:Já překvapivě zvládl finále snadno na druhý nebo třetí pokus. Boss fight u prvního dílu z roku 2002 byl jiný případ. To jsem se hněval nelidsky.

BlackSheepCZ   1x   Mě přišel nekonečný a vždycky jsem pak ke konci udělal něco blbě a celý znova. :DBlackSheepCZblacksheepcz47838    5.12.2016 20:50 BlackSheepCZ

@ odpověď na komentář od vtap:Mě přišel nekonečný a vždycky jsem pak ke konci udělal něco blbě a celý znova. :D

vtap napsal:Já překvapivě zvládl finále snadno na druhý nebo třetí pokus. Boss fight u prvního dílu z roku 2002 byl jiný případ. To jsem se hněval nelidsky.

vtap   4x   Já překvapivě zvládl finále snadno na druhý nebo třetí pokus. Boss fight u prvního dílu z roku 2002 byl jiný případ. To jsem se hněval nelidsky.vtapvtap20550    4.12.2016 07:58 vtap

Já překvapivě zvládl finále snadno na druhý nebo třetí pokus. Boss fight u prvního dílu z roku 2002 byl jiný případ. To jsem se hněval nelidsky.

BlackSheepCZ    Jj byla hodně jednoduchá, předpokládám že je spíš cílená pro děti, na takové to odreagovaní bez frustrací. O to víc mě pak překvapil ten poslední bossfight, kterej mi nepřijde úměrný zbytku jednoduché hry. Ten s tím dinosaurem byl super. :) Ale i tak jsem si hru užil, bylo to pěkný.BlackSheepCZblacksheepcz47838    2.12.2016 13:02 BlackSheepCZ

@ odpověď na komentář od Alfajk:Jj byla hodně jednoduchá, předpokládám že je spíš cílená pro děti, na takové to odreagovaní bez frustrací. O to víc mě pak překvapil ten poslední bossfight, kterej mi nepřijde úměrný zbytku jednoduché hry. Ten s tím dinosaurem byl super. :) Ale i tak jsem si hru užil, bylo to pěkný.

Alfajk napsal:pribeh filmu a hry je vlastne uplne stejnej, ty rendery ve hre jsou jen rozstrihanej film a par zaberu navic, takze celkove nic moc
cekal jsem od hry trochu vic, byla az moc jednoducha a pomerne kratka, libilo se me odkazovani na Spyra od insomniac, jeden ten bossfight je v podstate uplne stejnej, jako ze spyro 3 (takovej ten dinosaur co se srazi do lavy)
a na zaver se me po dohrani jeste smazal save, kdyz jsem chtel dat "new game+" :nah:

Alfajk   1x   pribeh filmu a hry je vlastne uplne stejnej, ty rendery ve hre jsou jen rozstrihanej film a par zaberu navic, takze celkove nic moc
cekal jsem od hry trochu vic, byla az moc jednoducha a pomerne kratka, libilo se me odkazovani na Spyra od insomniac, jeden ten bossfight je v podstate uplne stejnej, jako ze spyro 3 (takovej ten dinosaur co se srazi do lavy)
a na zaver se me po dohrani jeste smazal save, kdyz jsem chtel dat "new game+" :nah:
Alfajkalfajk16671
    2.12.2016 07:30
Alfajk

pribeh filmu a hry je vlastne uplne stejnej, ty rendery ve hre jsou jen rozstrihanej film a par zaberu navic, takze celkove nic moc
cekal jsem od hry trochu vic, byla az moc jednoducha a pomerne kratka, libilo se me odkazovani na Spyra od insomniac, jeden ten bossfight je v podstate uplne stejnej, jako ze spyro 3 (takovej ten dinosaur co se srazi do lavy)
a na zaver se me po dohrani jeste smazal save, kdyz jsem chtel dat "new game+" :nah:

O autorovi blogu

BlackSheepCZ
BlackSheepCZ
Muž, 31 let, Smíchov (Praha)

Hrám a hernímu hardwaru se aktivně věnuji již od roku 2002, kdy jsem se stal PC hráčem. Časem jsem hrál také na Xboxu 360 a PlayStationu 3, ale vždy to byl jen doplněk. Pravým konzolistou jsem se stal až s příchodem PlayStationu 4, kdy jsem přestal hrát na PC. Několik let jsem pracoval také v herním průmyslu ve společnosti Xzone (Gameexpres). Když nehraju, rád čtu knížky, poslouchám hudbu, píšu recenze, jsem s přáteli, nebo připravuju další bláznivý videoherní projekt.

Šéfredaktor
Založit herní BLOG

Spřátelené weby